Strona główna ] [ Palac i park ] Pani Walewska ] Stadnina ]

Pałac i park

 

Do pałacu prowadzi od wschodu żwirowa aleja wysadzana po obu stronach lipami. Dojeżdżamy nią do ogrodzenia kompleksu pałacowego i przez pięknie kutą, żelazną bramę wjeżdżamy na pałacowy dziedziniec. Po obu stronach dziedzińca znajdują się dawne zabudowania gospodarcze: stajnia i powozownia. Centralną część zajmuje okrągły klomb na którym królują cztery potężne dęby. Na przedłużeniu alei dojazdowej znajduje się pałac.

Pałac w Walewicach został wzniesiony w 1783 r. dla szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Anastazego Walewskiego i jego żony Magdaleny z Tyzenhauzów według. projektu Hilarego Szpilowskiego. Jest to jeden z pierwszych w Polsce klasycystycznych pałaców piętrowych wzniesionych na planie prostokąta z kolumnowym portykiem. Korpus główny budynku połączony jest z dwoma dwukondygnacyjnymi pawilonami bocznymi za pomocą arkadowych, parterowych, przeszklonych galerii. Pałacowy portyk tworzą cztery kolumny z kapitelami w stylu jońskim. W tympanonie umieszczony jest herb późniejszych właścicieli Grabińskich - Pomian. 

Wnętrza pałacowe były wielokrotnie przebudowywane i remontowane. Dawniej parter budynku zajmowały: salon, jadalnia, biblioteka i kaplica natomiast na piętrze znajdowały się pomieszczenia mieszkalne i gościnne. W pawilonach bocznych gdzie obecnie mieszczą się biura stadniny i pomieszczenia gospodarcze znajdują się rzadkie tapety z początku XIX wieku z motywami zaczerpniętymi z greckiej mitologii.

Od strony zachodniej z poziomu parteru budynku wypuszczony jest taras na łukowatym podpiwniczeniu z którego po obu stronach prowadzą schody w dół w kierunku stromej skarpy u podnóża której płynie rzeka Mroga. Przez mostek na rzece przechodzimy do znajdującego się na jej lewym brzegu parku krajobrazowego założonego w 1886 r. przez W. Kronenberga. 

Park o powierzchni 13,5 ha początkowo był utrzymany w stylu francuskim, a więc w układzie regularnym, następnie zmieniony na krajobrazowy styl angielski.  W parku można podziwiać barokowe i klasycystyczne rzeźby wykonane z piaskowca: Marsa i Wenus, Dianę,  wojownika w stroju antycznym. Bogata jest też flora parku reprezentowana przez ponad 70 gatunków i odmian drzew i krzewów. W północnej części parku znajdują się stawy z rybami.

 

Pałac od strony podjazdu

Galeria łącząca pałac z bocznym pawilonem.

Widok pałacu od strony rzeki Mrogi.


Posąg bogini Diany.