Strona główna ] Palac i park ] Pani Walewska ] [ Stadnina ]

Stadnina koni

Tradycje hodowli koni w Walewicach sięgają początków XX wieku, kiedy to właścicielami majątku była rodzina Grabińskich. Już przed II wojną światową istniała tu stadnina słynąca z hodowli koni anglo-arabskich. Po wojnie majątek przeszedł w ręce państwa, a w 1952 roku powstało tu duże Państwowe Gospodarstwo Rolne specjalizujące się w hodowli koni, bydła i trzody chlewnej oraz Państwowa Stadnina Koni, która istnieje do dziś jako majątek Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Wzdłuż drogi prowadzącej do pałacu w Walewicach, który obecnie stanowi siedzibę dyrekcji stadniny ciągną się ogrodzone pastwiska, wybiegi, stajnie, tereny zawodów sportowych na których można zobaczyć piękne konie rasy anglo-arabskiej. Konie tej rasy powstały ze skrzyżowania koni pełnej krwi angielskiej z końmi czystej krwi arabskiej. Są idealne do jazdy wierzchem i do sportu, a zwłaszcza do skoków przez przeszkody. Charakteryzują się delikatną głową, głęboką klatką piersiową, wysoko osadzonym ogonem i proporcjonalnym zadem. Mają mocno cofnięty kłąb i długie, smukłe nogi. Osiągają  wysokość 165 cm, są odważne, żywe i inteligentne.

Szczególną atrakcję stanowią odbywające się tu ogólnopolskie zawody jeździeckie, a zwłaszcza Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, którego jedna z konkurencji – cross terenowy - ściągają liczną widownię z bliska i z daleka. Oczywiście wśród uczestników możemy zobaczyć konie i jeźdźców z Walewic. Działa tu klub jeździecki "Gabon" www.gabon.walewice.pl. Ci, którzy chcieliby naśladować sportowców mogą tu kupić konia, wykupić miejsce w stajni i opiekę nad swoim rumakiem i w wolnym czasie korzystać z uroków jazdy konnej.

Konie na pastwisku

Obecnie gospodarstwo rolne w Walewicach zajmuje powierzchnię 2,5 tysiaca hektarów. Oprócz hodowli blisko 200 koni, bydła i trzody chlewnej istnieją tutaj rybne stawy hodowlane oraz tereny łowieckie.

 

Konie na pastwisku

Zawody jeździeckie